A Marvel-Disney első női szuperhősfilmjét hatalmas várakozás, na meg frusztráció és gyűlölethullám is kísérte részben félresikerült és félremagyarázott nyilatkozatok miatt, és mert hát mi az már, hogy ilyen női főhősöket erőltetnek a világra.
Szerencsére mindenki megnyugodhat, a Marvel kapitányt bemutatták, az első hétvége a valaha volt hatodik legnagyobb világszintű bevételt érte el, maga a film pedig a szokásos formulát hozza, nem rossz, nem kiemelkedő, számomra az utóbbi évek Marvel-filmjei közül inkább a jobbak térfelén tartózkodik. Én már azt is pozitívumnak tartom, hogy ezt a mozit 5 perc után nem felejtettem el teljesen, hanem még másnap is eszembe jutott – igaz, főleg az Bosszúállók: Végjáték erőviszonyai kapcsán.
Na de mi újat tud felmutatni egy már tucatszor látott eredettörténet? A Marvel kapitány megpróbál egyedi lenni, visszamegy a ’90-es évekbe, bemutatja ikonikus karakterek fiatal változatait (Samuel L Jackson CGI megfiatalítása döbbenetesen zseniális, Coulsoné ugyanakkor döbbenetesen borzasztó), és érdekesen megvariálja az unalomig ismert kliséket egy flashbackekkel játszadozó szerkezettel, valamint a megszokottnál több szintű felismerésekkel teli kiteljesedéssel. Ettől még azonban nem lesz egyedi, mert ugyanúgy a megszokott sémákat követi, a karakterek ugyanolyan egyszerűek, mint mindig, és nem tudja elkerülni, hogy helyenként ne üljön le a történet, és néha ne legyen kényelmetlenül szirupos.
Vers, avagy az emlékeit vesztett földi tesztpilóta, Carol Danvers, a kree birodalom különleges alakulatának tagja, és társaival a skrullok elleni háború résztvevője, ráadásul természetfeletti képességekkel is rendelkezik, de hogy miért és honnan, eleinte nem is fontos, csak az, hogy a kree parancsnoka arra tanítja, hogyan uralja ezt a képességet. Egy félresikerült bevetés után aztán Vers máris a Földre kerül, ahol lassan kiderül a múltja, hogy mit akarnak a Földön rejtőző, alakváltó skrullok, és belefér pár ügyes, de kiszámítható csavar is, mire eljutunk a végkifejletig, ahol megszületik maga Marvel kapitány. Valójában egy szórakoztató, biztonságos szuperhősfilm ez, végtelenül egyszerű cselekménnyel, csipkelődő és a 90-es éveket cikiző retró poénokkal, jobb és rosszabb utalásokkal (honnan ered az Avengers név), na meg egy zseniális macskával – csak úgy, mint a Marvel-mozik általában.
Viszont ez a film szerintem legalább egy évtizedet késett. Nyilván nem tegnap találták ki, hiszen sok-sok éve benne van a nagy Marvel-ütemtervben, de mégis csak, ez már a huszonegyedik Marvel-moziverzumos film a sorban. Még a szuperhős franchise építésben rejlő hatalmas pénzgyár lehetőségére alig pár éve ráébredt, de a lényeget egyelőre még mindig nem értő DC/Warner is előbb rántotta elő a farzsebből Wonder Womant, és tarolt vele a kasszáknál. Úgyhogy ez nem egy bátor lépés a Marvel-Disney részéről, hanem inkább a világ után kullogó lépés. A bátor az lett volna, ha ez a film mondjuk 2010-ben elkészül, és akkor talán nem is beszélne ma senki arról, hogy női szuperhős, női főszereplő.
Ugyanakkor az hatalmas pozitívumnak tekintethető, hogy ha a Marvel moziverzum világában nézem a filmet, értsd, jelenleg a jelenlegi, két részes Thanos vs Avengers filmeposz közötti szakadék mélyén járunk, a totális bukás és megsemmisülés hangulatában, akkor Marvel kapitány mostani megjelenése egy kifejezetten jó időzítés.
Hiszen függetlenül attól, hogy csak minimális utalások vannak arra, hogyan kapcsolódik majd a karakter a Thanos elleni háborúba, azért ez a film, és magának a karakternek a kiteljesedése önmagában is reményt ad a megtört és megsemmisített Avengers tagoknak és a nézőknek is. És a film végén lévő erődemonstrációban felvillan az a hihetetlen potenciál, amire valószínűleg hatalmas szükség lesz Thanos ellen.
Úgyhogy, Marvel kapitány ha minden szempontból megkésve is, de még nem elkésve végre megérkezett a Marvel szuperhős univerzumba. Bő egy hónap múlva pedig kiderül az is, hogy miként fog debütálni a megtépázott Avangers tagjaként.
(Azért az ilyen filmekben mindig sajnálom az olyan remek és karizmatikus karakterszínészeket, mint Lee Pace, Djimon Honsu vagy Ben Mendhelson, hogy csak ennyi jut nekik, sokkal-sokkal izgalmasabb szerepeket érdemelnének. És akkor Anette Benningről ne is beszéljünk.)
Hozzászólások
["; echo the_author_posts_link(); echo " további írásai]"; } else { print '
A cikk írója nem adta meg az LFG.HU-s azonosítóját (vagy nincs neki).'; } ?>
Nem kellett félremagyarázni, amiket a színésznő összehordott. Aki szerint 40 éves fehér férfi nem tud felfogni egy filmet az egyszerűen ostoba, arrogáns.
https://www.irishtimes.com/culture/film/brie-larson-is-sick-of-being-interviewed-by-white-dudes-1.3792529
“I don’t need a 40-year-old white dude to tell me what didn’t work about A Wrinkle in Time,” Larson said. “It wasn’t made for him! I want to know what it meant to women of colour, biracial women, to teen women of colour.”
Amúgy sem terveztem moziba menni a filmért, +ahogy elnézem eddig írtakat, még a többi szuperhős filmnél is laposabb.
Nem láttam a filmet, de nagyon sok review alapján egy lapos, vagy jóindulattal is közepes film, ami szuperhős film helyett egy politikai propaganda-anyag.
Ráadásul az „erős nő” sem sikerült jól, mint a Wonder Woman pl, hanem leginkább a feminizmusnak a „légy férfi és ne nő” vonalán mozog (még az index szerint is „légy fiú” a mondanivaló)
https://www.youtube.com/watch?v=bcgYuPZSwAM
Murányi Pál:
Meglepő módon konkrétan egy mákszemnyi politikai, propaganda, kiszólás, semmi nem volt benne, ez a film a légynek sem akart semmi ilyet üzenni.
A közepes értékelés abszolút stimmel, viszont szerintem még ez is a Marvel-filmek jobbik felébe helyezi sajnos.
Nekem mondjuk jobban bejött, mint a Wonder Woman, még ha nem is sokkal, de ott a bajszos Árész sajnos elvitte a legrosszabb főgonosz, legrosszabb final act, legrosszabb végső csata és sok egyéb címet.
Wonder Woman sem volt egy nagy szám, pár jó jelenet volt benne, pl amikor nem tudta megmenteni falut, az emlékeztetett rá, hogy mégiscsak I VH. Meg hogy összeomlott a kis naiv világképe.
(Röhej, hogy Hugot kapott, amikor Blade Runner ott volt a listán…)
„az első hétvége a valaha volt hatodik legnagyobb világszintű bevételt érte el”
Nagyon rossz hír azoknak, akik valódi sf filmeket szeretnének látni a mozikban, nem a szuperhősös baromságokat. Ezek szerint tovább fogják nyomni ezeket orrvérzésig. Eljön az az idő, amikor ingyen sem fogom megnézni már ezeket a filmeket, nemhogy pénzért moziban, pedig nagyon szeretek moziba járni.
Én támogatom a gendert!