Híreink az SF világából
***
Hová tart a kelet-európai scifi?
Cheryl Morgan a blogján csokorba gyűjtötte a stockholmi EuroConon elhangzott előadások videofelvételét. Különösen érdekes az a kerekasztal, ahol kelet-európai szerzők beszélnek az irányzat „káeurópai” jellegzetességéről, jövőjéről.
***
Könyves újdonságok:
Az Agave kiadó több könyvújdonságot jelentett be az elmúlt napokban, elsőként Dan Simmons Hyperionjának folytatását, a Hyperion bukását, ami jövő hét csütörtökön fog megjelenni, Huszár András, alias Gaines fordításában. Addig is, olvassátok el a Hyperionról írt ismertetőnket, valamint a régi és az új kiadás fordítóival készült páros interjút.
Lesz új Iain M. Banks Kultúra-regény is, mégpedig az Anyag, ami október 27-étől lesz kapható.
És végezetül egy Neil Gaiman újrakiadás, mégpedig a ma már csak nagyon nehezen beszerezhető Tükör és füst novelláskötet, ami október közepén várható.
Ha pedig Gaiman, múlt héten megjelent a Sandman képregény várva várt 4. kötete, a Párák évszaka is.
Ha pedig képregények, megjelent a Walking dead – Élőhalottak 2. kötete is, e kapcsán hamarosan játszunk is egyet .
***
Már rendelhető a tengerentúlról az Amazon Kindle új, egyszerűsített változata. A könnyebb, kisebb változaton nincs billentyűzet; rendelése várhatóan azoknak éri meg, akik a billentyűzetet jellemzően nem használják (pl. keresésre a szövegben). Az SFportal október első felében tesztet is közöl majd az új, olcsóbb e-könyvolvasóról.
Annak, aki már most a rendelésen töri a fejét, de nem tudja, miként kezdje el, az SFportal összeállított egy hasznos, gyakran ismételt kérdésekre adott válaszgyűjteményt.
***
Akinek a hobbija a könyvkiadás: a Japan Times interjút készített Edward Lipsettel, a Kurodahan Kiadó vezetőjével.
***
Miért érdemes odafigyelni a román fantasztikumra? Íme Marian Coman friss összefoglalója a szerzőkről, akiket érdemes (lenne) olvasnunk, mágikus realizmustól a steampunking.
***
Hogyan jósoljuk meg a jövőt sci-fivel? Karl Schroeder néhány gondolata friss futurológia diplomamunkájáról, melyben azt járja körül, milyen módszerekkel érdemes hozzáfogni a jövő teszteléséhez.
***
Az az átkos ponyva! Százhúsz éve még mindent megtettek, hogy megszabadítsák az ifjúságot megrontó zsánerektől a társadalmat. Tanulságos olvasmány a JSTOR nemrég megnyílt adattárából.
***
Október 5-én, azaz jövő hét szerdán a Magyar Írószövetség SF Szakosztálya Ursula K. Le Guin estet szervez. Az előadók Benczik Vera, Sohár Anikó és Antal József. A belépés díjtalan, mindenkit várnak szeretettel.
***
A Kossuth Kiadó és a Microsoft Magyarország közös regényíró pályázatot hirdet. Részletek itt olvashatóak.
***
Még augusztusban kérdezte meg az NPR rádió a hallgatóit, melyik a kedvenc sci-fi és fantasy regényük. Most a már korábban összeállított lista mellé az SF Signal egy ábrát is összeállított, hogyan folyt a művek kiválasztása.
***
A fantasy az irodalom punk változata? Ezt és ehhez hasonló gondolatokat jár körbe a Tor.com cikke, a végén egy Lev Grossman interjúval.
***
Steve Davidson sikeresen megszerezte az Amazing Stories trademarkot. A korábban a Hasbro tulajdonát képező cím 2007 óta gazdátlan volt. Davidson emellett bejegyezte az AmazingStoriesmag.com címet is, hogy a jövőben a klasszikus magazin szellemiségében működtessen egy honlapot.
***
King Dr. Sleep címen folytatást ír a Ragyogás című könyvéhez, és az alábbi videón fel is olvas belőle.
Egy másik videón pedig John Kessel beszél arról, hogyan használja a sci-fi a jövőt arra, hogy megértse a jelent.
Hozzászólások
["; echo the_author_posts_link(); echo " további írásai]"; } else { print '
A cikk írója nem adta meg az LFG.HU-s azonosítóját (vagy nincs neki).'; } ?>
A Le Guin esthez kapcsolódva: e héten jelent meg A Rege (The Telling) magyarul, szerdán viszek belőle mutatóba.
Azt hittem, a Dr. Sleep Dannyről szól 20 évvel a ragyogás _után_.
picidzé:
Én meg már vagy két órája kijavítottam ezt, de most látom, hogy a rendszer valamiért nem mentette el. Na akkor újra korrigálom.
Az _előtt_ az én saram, csak a videó beillesztésével voltam elfoglalva, a szöveggel nem nagyon bajlódtam, mea maxima culpa.
Akár előtt, akár után, King mester igazán békén hagyhatta volna a Ragyogást, jó volt az úgy, ahogy volt.
A második videó előnézeti képére pillantva meg voltam győződve, hogy valami Kasztovszky-anyag lesz ez. 🙂
A Hyperion és Hyperion bukása fordítóival készült páros interjút közzé tennétek a kommentek közt ? Ugyanis nálam a link a SAndman 4. kötete ismertetőjére mutat.
Tényleg, már javítottam is (ez a mostani hírsali ilyen foltozgatós lett 🙂 )
Mióta John Kessel megírta és közzétette ezt a cikket, kurvára nem tud érdekelni, hogy mit magyaráz a jelen megértéséről a SF-n keresztül:
http://www4.ncsu.edu/~tenshi/Killer_000.htm
Aki gyakorlatilag fasiszta propagandának minősíti a Végjátékot, az nekem ne heppegjen és ne ossza az észt a SF-ben rejlő gondolatokról.